Povlačenje zubnog mesa vrlo je čest zdravstveni problem, a uzroka ima mnogo. Osim neugodnog osjećaja i oštrih, sijevajućih bolova tijekom konzumiranja hladne i tople hrane, povlačenje desni znak je bolesti zubi koji može stvoriti ozbiljnije zdravstvene probleme ako se briga o usnoj šupljini ne vodi dovoljno.
Ako ste i vi jedni od onih koji ne brinu dovoljno oko zdravlja usne šupljine, vjerujemo da ćete nakon ovoga razmišljati drugačije!
Danas govorimo o povlačenju zubnog mesa, uzrocima, liječenju i prevenciji ovog stanja.
- Koji su uzroci povlačenja zubnog mesa?
- Recesija gingive
- Kako liječiti i zaustaviti povlačenje zubnog mesa?
- Prirodno liječenje povlačenja zubnog mesa
- Povlačenje zubnog mesa – prevencija
Svi mi znamo koliko je važna pravilna higijena zubi, no mnogi ne prepoznaju i važnost njege zubnog mesa. Naime, zubno meso je vlaknasto, debelo i čvrsto tkivo puno krvnih žila, a koje prekriva gornju i donju čeljust. Ono osigurava stabilnost zubima i zaštitu živaca zubi od vanjskih utjecaja kao što su hladnoća, toplina, kiselina i slično.
Tipični simptomi koji prethode povlačenju zubnog mesa najčešće su crvenilo, otečenost, osjetljivost, ogoljenje zuba, bol te ponekad i krvarenje, koji nastaju zbog zadržavanja čestica hrane i različitih bakterija između okolnih zubi. Ne liječi li se ovaj problem na vrijeme, zubno se meso može povući toliko da zubi počnu ispadati.
Koji su uzroci povlačenja zubnog mesa?
Povlačenje zubnog mesa bez sumnje je znak bolesti ili oštećenja zubnog mesa. Većina osoba s ovim problemom u početku ima najblaži oblik gingivitisa. Gingivitis je prvi stadij upale zubnog mesa. Važno je napomenuti da se gingivitis može izliječiti i da ne uzrokuje dodatna oštećenja tkiva.
Gingivitis je uzrokovan nakupljanjem zubnog plaka. Taj ljepljivi zubni plak sastoji se od bakterija, sluzi i čestica hrane, a daljnjim nakupljanjem i ne održavanjem higijene počinje se stvarati zubni kamenac kojega je moguće odstraniti samo stomatološkim zahvatom. Ako se terapija ne provodi ni tada, bolest će se nastaviti razvijati, a na kraju može doći do gubitka zuba.
Drugi stadij upale zubnog mesa je periodontitis. Riječ je o širenju upale na potporne strukture zuba, a tako ujedno dolazi do povlačenja kosti i zub ostaje ogoljen.
Osim nedovoljne oralne higijene, zubno meso može se početi povlačiti čak i zbog agresivnog četkanja zubi.
Naime, grubim trljanjem možemo oštetiti zubnu caklinu, a zubno meso povlačenjem otkriva dentin koji postaje osjetljiv zbog vanjskih utjecaja.
Ostali uzroci povlačenja zubnog mesa su virusne ili gljivične infekcije, loša prehrana, osjetljivost na pastu ili četkicu za zube, loše postavljene zubne proteze, hormonalne promjene tijekom trudnoće, stari ili nepravilni oralni zahvati i apscesi. Nije neobično da povlačenje zubnog mesa uzrokuje dijabetes ili autoimune bolesti poput AIDS-a.
Isto tako, pušači su skloniji obolijevanju od povlačenja zubnog mesa, zato što otrovni sastojci smanjuju imunološku reakciju. Smanjena imunološka reakcija uzrokuje nedostatak sline i smanjenju prokrvljenost tkiva. Hormonalni poremećaji u pubertetu, u menopauzi, tijekom trudnoće, za vrijeme menstruacije također može uzrokovati povlačenje zubnog mesa.
Povlačenje zubnog mesa može biti rezultat predubokog brušenja zubi zbog navlaka. Stoga, ako se tijekom vremena pojavilo krvarenje u zubnim navlakama, može doći do povlačenja zubnog mesa i promjene boje navlake.
Recesija gingive
Recesija gingive odnosi se na povlačenje zubnog mesa. Riječ je zapravo o poremećaju oblika zubnog mesa prema korijenu. Recesija gingive nije uzrokovana nepravilnom higijenom i bakterijama (upalama i infekcijama), nego je riječ o genetskom naslijeđu.
Ostali uzroci odnose se na:
- Nepravilno četkanje zubi
- Ako je zub prominentan (izvan koštanog grebena)
- Insercija mišićnih vlakana
- Posljedicu protetske terapije
- Piercing na usni, jeziku, bradi
Ponekad je potreban kirurški zahvat za uklanjanje ovog zdravstvenog problema. Kirurški tretman izvodi se:
- Ako povlačenje zubnog mesa smeta pacijentu s estetske strane
- Ako je pacijent iznimno osjetljiv na toplo-hladno
- Ako postoji rizik od stvaranja karijesa
Kako liječiti i zaustaviti povlačenje zubnog mesa?
Redovita higijena usne šupljine je najvažnija za liječenje povlačenja zubnog mesa. Četkanje zubi i čišćenje zubnim koncem potrebno je barem dva puta dnevno, no, zbog ogoljenosti zubi i visoke osjetljivosti, tehnika četkanja i korištenja zubnog konca također je vrlo važna.
Naime, poželjno je četkati zube nježnim kružnim pokretima, a stomatolozi preporučuju korištenje Sensodyne zubne paste i Sensodyne četkice s mekanim dlačicama.
Ako je nakupljanje plaka i kamenca dovelo do povlačenja zubnog mesa, potrebno je posjetiti stomatologa koji će ukloniti plak ili kamenac, a zatim izloženi osjetljivi dentin može prekriti bijelom stomatološkom smjesom koja ispunjava rupe poput plombi.
Ako uzrok povlačenja zubnog mesa nije gingivitis, vaš stomatolog učinit će neki drugi eventualni zahvat ili će vas educirati o higijeni i njezi zubnog mesa.Stomatološka terapija za povlačenje zubnog mesa sastoji se od dubinskog čišćenja zahvaćenog područja.
Za vrijeme tretmana pažljivo se uklanjaju plak i kalkulus te površine korijena ispod linije zubnog mesa. Ako se povlačenje zubnog mesa ne može tretirati zbog dubokih parodontnih džepova, tada je jedino rješenje kirurški zahvat koji će popraviti štetu nastalu povlačenjem zubnog mesa.
Nakon stomatološkog tretmana najvažnije je pridržavati se uputa stomatologa i parodontologa te izbjegavati štetne duhanske proizvode.
Uravnotežena i pravilna prehrana važna je kod svake ljudske bolesti, pa tako i kod povlačenja zubnog mesa. Prehrana koja uključuje obilje vitamina C i kalcija može zaustaviti povlačenje, crvenilo i otečenost.
Valja naglasiti kako izvor kalcija nije samo u mliječnim proizvodima, nego i u organskoj hrani kao što su sezam te razno voće. Redovito uzimanje tekućine, to jest vode također pomaže u uklanjanju čestica hrane iz međuprostora između zubi.
Prirodno liječenje povlačenja zubnog mesa
STOLISNIK: stolisnik je svuda u svijetu poznata biljka koja se od davnina koristila za zaustavljanje krvarenja. Brojna sjevernoamerička plemena i daje žvaču lišće stolisnika za ublažavanje zubobolje. Njegova protuupalna i analgetska svojstva pomažu u sprječavanju daljnjeg povlačenja zubnog mesa. Na našim prostorima stolisnik se uglavnom koristi za čaj. Biljka se bere tijekom ljeta sve do listopada.
Potrebno ju je odrezati što niže. Poput lavande, veže se u snopove i okreće naopako kako bi se osušila. Tak osušeni cvijet stolisnika koristite za pripremu ukusnog i zdravog čaja.
Osim za bolesti usne šupljine, stolisnik je prijatelj u borbi protiv upale mjehura, menstrualnih problema ili alergena. Osim toga, stimulira rad crijeva i želuca, sprječava nakupljanje žučnog kamenca te pomaže radu slezene i jetre.
ALOE VERA: gel iz aloe smanjuje upalu desni i pozitivno utječe na problem povlačenja zubnog mesa. Biljka ima protuupalno djelovanje te smanjuje natečenost i osjetljivost zubnog mesa. Primjena aloe vere iznimno je jednostavna. Odrežite dio lista, prerežite na ga pola (rastvorite ga) i prislonite na desni. Laganim pokretima tretirajte nadraženo zubno meso ne duže od 3 minute. Postupak ponovite 2-3 puta dnevno. Nakon korištenja aloe, isperite zube toplom vodom.
RUJ: ruj je listopadno drvo koje se koristi kao začin za aromatiziranje jela, za pripremu limunade ili za ublažavanje problema sa zubnom mesom. Jednostavno uklonite vanjski dio kore i koristite ju za masiranje desni. Lišće možete skuhati kako bi se napravili čaj za ispiranje usta. Crvene plodove potopite u vodi i ostavite na suncu; tako dobijete ukusni napitak. Suhe crvene bobice koriste se kao začin.
ZELENI ČAJ: redovno korištenje zelenog čaja može poboljšati oralno zdravlje zbog odličnih antioksidativnih i protuupalnih svojstava. Prema istraživanjima redovno konzumiranje zelenog čaja smanjuje rizik od nastanka parodontalnih bolesti, smanjuje upalu zubnog mesa i poboljšava njegovo vezivanje.
ULJE: za ispiranje usta mogu se koristiti kokosovo ulje ili ulje sezama. Istraživanja su pokazala smanjenje plaka kod pojedinaca koji su imali problema s gingivitisom. Jednostavno uzmite žličicu ulja i 15-ak minuta mućkajte u ustima. Nakon toga, ispljunite ulje i isperite usta toplom vodom.
KADULJA: čaj od kadulje još je jedan prirodni lijek za ublažavanje povlačenja zubnog mesa. Zahvaljujući antibakterijskim i protuupalnim svojstvima kadulja se koristi za brojne probleme usne šupljine. Pojedinci žvaču lišće kadulje kako bi ublažili otečenost desni.
Čaj od kadulje idealno je rješenje za ispiranje grla i usne šupljine te osim zaštite desni, poboljšava ukupnu oralnu higijenu. Za čaj od kadulje treba vam osušeno lišće. Dvije žličice sušene biljke prelijte s kipućom vodom te ostavite 15-20 minuta da odstoji. Iscijeđenu biljku možete koristiti za masiranje desni.
Važno je napomenuti da nikakav prirodni lijek ne može zamijeniti kvalitetan stomatološki tretman. Za ublažavanje povlačenja zubnog mesa možete pokušati s domaćim pripravcima, no za sveukupno zdravlje usne šupljine posjet stomatologu je neminovan. Na vrijeme se naručite za pregled kod vašeg stomatologa.
Povlačenje zubnog mesa – prevencija
Najbolji način preventivne zaštite za povlačenja zubnog mesa je pravilna oralna higijena. Redovno četkajte zube, najmanje dva puta dnevno. Očistite prostor između zuba koristeći zubni konac barem jednom dnevno. Ako želite zdrave i lijepe zube, svakih 6 mjeseci dogovarajte pregled kod stomatologa.
Ako patite od povlačenja zubnog mesa, češće idite kod stomatologa. Uvijek koristite četkicu za zube s mekanim dlačicama i zamolite stomatologa da vam pokaže pravilan način četkanja zubi. Ako je uzrok povlačenja zubnog mesa nepravilan zagriz, tada se obavezno obratite stomatologu koji će riješiti problem prije nego što se još više zakomplicira.
Drugi načini za sprječavanje povlačenja zubnog mesa odnose se na:
- Četkajte jezik
- Prestanak pušenja
- Dobra, uravnotežena i zdrava prehrana
- Pratite promjene koje se mogu pojaviti u usnoj šupljini
0 Comments